0

Definice terorismu

Každá doba má své nepřátele. V polovině 20. století zosobovali zlo fašisté. Po druhé světové válce se prokletím civilizace stali komunisté. Dnes jsou mistry zlovolnosti vyhlášeni teroristé. Slovo ,,terorismus" se objevuje v právnických knihách a v legislativě po celém světě. Na ,,teroristické organizace" se vztahují různé civilní sankce a napomáhat takové organizaci může být zločin.

Není ovšem vždy snadné vymezit, kdo vlastně teroristé jsou. Zda za teroristy počítat organizace či nikoliv je velkou měrou rozhodnutí motivované politicky. OSN opakovaně přijímá rezoluce proti terorismu, ale nedokáže se shodnout, jak tento pojem definovat.

Oficiální definice terorismu nejsou přesvědčivé. Kongres USA například definuje terorismus jako jednání s cílem vyvíjet nátlak na obyvatelstvo či jej zastrašovat nebo ovlivňovat vládu. Tento vzorec ale nezahrnuje dostatečně zřetelně ani teroristické útoky ze září 2001. Kdyby motivem únosců letadel bylo prostě jen zabít bezvěrce, jejich útok by do kongresové definice nezapadal.

Je chybou pokoušet se vymezovat terorismus stejně, jako definujeme krádež nebo vraždu. Je tu příliš mnoho sporných záležitostí. Lepším přístupem je stanovit otázky, které při přemýšlení o terorismu vyvstávají, a vysvětlit, proč lidé vnímají určité násilné činy jako teror. Pak budeme moci terorismus vymezit s odkazem na tyto proměnné, aniž bychom ovšem některou z nich činili rozhodujícím faktorem.