chinas leadership Stephen Shaver/ZumaPress

Čína tváří v tvář trhu

CAMBRIDGE – Na současné ekonomické těžkosti Číny se pohlíží jedinou optikou: neschopností vlády nechat působit trh. Tato perspektiva ale zahraniční pozorovatele přivádí k chybné interpretaci nejdůležitějších letošních událostí na devizových a akciových trzích.

Jistěže, čínské úřady různými způsoby silně intervenují. V letech 2004 až 2013 Čínská lidová banka (ČLB) nakoupila devizové rezervy v hodnotě bilionů dolarů, čímž zabránila tomu, aby žen-min-pi zhodnocovalo tak silně, jako kdyby volně plovalo. V poslední době úřady nasadily veškeré politické dělostřelectvo, které dokázaly povolat, v marné snaze zmírnit propad cen akcií během letošního léta.

Některé významné události, jež cizinci pranýřují jako důsledek vládních intervencí, jsou však ve skutečnosti opakem. Hlavním předmětem doličným je devalvace žen-min-pi vůči dolaru, k níž došlo 11. srpna – posun, který americkým politikům připomněl staré moudro: „Kroť svá přání opatrností.“ Devalvací – o pouhá 3 %, je třeba poznamenat – se projevila změna v politice ČLB, jejímž cílem je dát trhu větší vliv na směnný kurz. Dříve ČLB dovolovala hodnotě žen-min-pi kolísat každý den v 2% pásmu, ale zpravidla neumožňovala, aby se výchylky ze dne na den sčítaly. Teď závěrečný kurz každého dne ovlivní kurz dne příštího, což přináší korekce směrem k tržním hladinám.

https://prosyn.org/gB5mOofcs