Jak porazit severokorejské jaderné vydírání

Oznámení Severní Koreje, že disponuje jadernými zbraněmi, rozpoutalo diplomatické šílenství. Ve snaze přesvědčit Severní Koreu, aby se vrátila k šestistranným rozhovorům – za účasti Číny, Japonska, USA, Ruska a Jižní Koreje – o snížení jaderné hrozby na Korejském poloostrově, nyní Japonsko, USA a Jižní Korea nabídly rozšíření obsahu rozhovorů tak, aby do nich Severní Korea směla vnést jakoukoliv otázku, která ji znepokojuje. To by mohla být těžká chyba.

Rozhovory uvízly na mrtvém bodě v červnu 2004, kdy se z nich Severokorejci stáhli s odkazem na údajně nepřátelskou politiku americké a japonské vlády. Dnes tvrdí, že vyráběli jaderné zbraně pro vlastní sebeobranu. Přestože Kim Čong-ilův režim již dříve učinil několik neoficiálních prohlášení, v nichž připustil, že Severní Korea disponuje jaderným arzenálem, oficiálně to poprvé potvrdil až v nedávném oznámení.

Za touto deklarací se skrývalo poznání, že druhá Bushova administrativa nezměkčí svůj požadavek, aby se severokorejský režim zcela vzdal svého jaderného programu, a naopak bude pokračovat v politice izolace a dušení Severní Koreje. Totéž platí i pro Japonsko, jehož postoj k únosu svých občanů severokorejskými agenty v sedmdesátých a osmdesátých letech Kimův režim loni v červnu rovněž označil za důvod svého opuštění šestistranných rozhovorů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/yMKaXLEcs