Graffiti depicting city with code underneath

Kolik dat postačuje pro rozvoj?

NAIROBI – Rychlé technologické pokroky dramaticky snížily náklady na shromažďování dat. Snímače ve vesmíru, na obloze, v laboratoři i v terénu spolu s nově objevenými příležitostmi crowdsourcingu a rozsáhlého využívání internetu a mobilních telefonů umožňují přístup k velkému množství informací i těm, pro které byly dříve nedostupné. Například drobný rolník ve venkovské Africe dnes může klepnutím na displej získat přístup k předpovědi počasí i cenám na trhu.

Tato datová revoluce skýtá enormní potenciál ke zkvalitňování rozhodovacího procesu na všech úrovních – od místního farmáře po rozvojové organizace s celosvětovým dosahem. Shromažďovat data však nestačí. Informace se musí také spravovat a vyhodnocovat – a to může být mnohem složitější a dražší než úsilí o samotný jejich sběr. Nejsou-li rozhodnutí, která se mají zkvalitnit, nejprve řádně identifikována a analyzována, pak hrozí riziko, že úsilí o sběr dat přijde vniveč nebo bude namířeno nesprávným směrem.

Samotný tento závěr stojí na empirické analýze. Například existují jen slabé důkazy, že monitorovací iniciativy v zemědělství nebo ekologickém řízení mají pozitivní dopad. Kvantitativní analýza rozhodnutí napříč mnoha obory včetně ekologické politiky, obchodních investic a kybernetické bezpečnosti ukázala, že lidé mají sklon přeceňovat množství dat potřebných ke kvalitnímu rozhodnutí, případně špatně chápou, jaký typ dat je zapotřebí.

https://prosyn.org/CWbck4vcs