0

Smrt chudých a odpovědnost bohatých

Ve skandální knize "Pozdně viktoriánské holocausty", která vyšla v loňském roce, popisuje její autor Mike Davis postoj britského impéria k hladomorům v Indii a dalších zemích. Když selhaly monzunové deště, čekala na miliony Indů jistá smrt. Životy mnoha hladovějících se daly zachránit - dopravou potravin do postižených míst po železnici - , ale Britové věřili na politiku nevměšování a laissez faire . Smrt hladem patřila k tamnímu životu.

Britský postoj byl ale ještě skandálnější. Britští důstojníci měli za to, že jsou stateční a udatní, když se nenechávají unést "emocemi". Ke své kamenné tváři si vzájemně gratulovali.

Že podobný přístup je dnes nemyslitelný? Kdepak - vždyť Spojené státy dnes dělají v podstatě totéž: nečinně přihlížejí tomu, jak miliony Afričanů umírají na AIDS.

Před nedávnem navštívili Afriku američtí ministři financí a zdravotnictví a pohlédli umírajícím do očí. Tito lidé umírají ne proto, že jejich smrt je nevyhnutelná, ale proto, že si nemohou dovolit léky, které by jejich smrt oddálily. Kdyby každý Američan ročně přispěl deseti dolary, mohl by smrti na AIDS uniknout celý jeden milion Afričanů a ještě by zbylo na boj s touto chorobou.