buruma175_BERTHA WANGAFP via Getty Images_appledailyhongkong Bertha Wang/AFP via Getty Images

Smrt svobody projevu v Hongkongu

NEW YORK – Hongkongský deník Apple Daily musel ukončit činnost. V den, kdy ho úřady zavřely, stáli lidé na poslední vydání fronty; prodal se milion výtisků. Noviny byly odsouzené k zániku od loňského roku, kdy čínská komunistická vláda uvalila na Hongkong drsný zákon o národní bezpečnosti. Policie provedla v jejich redakci razii. Jejich novinářům se vyhrožovalo násilím. Jejich aktiva byla zmrazena. Nebylo z čeho vyplácet mzdy. Vedoucí editoři a hlavní komentátor byli zatčeni.

Noviny se údajně dopustily „spolupráce se zahraničními mocnostmi“, případně jak se obhrouble vyjádřil C. Y. Leung, někdejší správce autonomní oblasti Hongkong, „spiknutí s cizáckou žumpou“. Jejich skutečným proviněním však bylo nesmírně kritické psaní o Komunistické straně Číny, hongkongské vládě a zkorumpovaných místních magnátech a politicích, a to už od roku 1995, kdy Jimmy Lai tyto noviny založil.

I Lai samotný už strávil téměř rok ve vězení, neboť byl obžalován z podvodu, spolupráce se zahraničními zeměmi a účasti na nepovolených demonstracích. Teoreticky by ve vězení mohl zůstat do konce života.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/5CfpI87cs