Paul Lachine

Smrt z rukou jüanu

WASHINGTON, D. C. – V posledních několika týdnech upoutalo celosvětovou pozornost oslabování dolaru vůči euru a jenu. V normálním světě by bylo oslabení dolaru vítáno, protože by Spojeným státům pomohlo vyrovnat se s neudržitelným obchodním schodkem. Ve světě, kde Čína váže svou měnu na dolar v podhodnocené paritě, je však pokles dolaru spojen s rizikem velkých škod na globální ekonomice, které dále zkomplikují zotavení ze současné celosvětové recese.

Přenastavení dolaru mělo proběhnout už dávno. Jeho nadhodnocování začalo krizí mexického pesa v roce 1994 a oficiálního posvěcení se mu dostalo po východoasijské finanční krizi z roku 1997 v podobě politiky „silného dolaru“. Tato politika přinesla Americe krátkodobé spotřební zisky, což vysvětluje, proč byla tak populární u amerických politiků, avšak v dlouhodobém měřítku výrazně poškodila americkou ekonomiku a přispěla i k současné krizi.

Nadhodnocený dolar způsobil, že americká ekonomika začala krvácet kvůli výdajům na dovoz, odlivu pracovních míst prostřednictvím offshoringu a investicím v zemích s podhodnocenými měnami. V dnešní éře globalizace, kterou charakterizují pružné a mobilní výrobní sítě, neovlivňují měnové kurzy pouze vývoz a dovoz. Mají dopad také na alokaci výroby a investic.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TuqNDBt/cs;