Immigrant protest at trump tower Spencer Platt/Getty Images

Past empatie

PRINCETON – Krátce po zvolení prezidentem Spojených států Barack Obama řekl mladé dívce: „Nemáme dnes ve světě dostatek empatie a je na vaší generaci, aby to změnila.“ Obama vyjádřil široce rozšířený názor, takže titul nové knihy Against Empathy (Proti empatii) psychologa Yaleovy univerzity Paula Blooma šokuje. Jak někdo může vystupovat proti tomu, co nám umožňuje obléci kůži někoho jiného a pocítit, co cítí on?

Abychom si na tuto otázku odpověděli, můžeme si položit jinou: Pro koho bychom měli mít empatii? Zatímco Obamu se chystá vystřídat Donald Trump, analytici nadnášejí, že Hillary Clintonová minulý měsíc prohrála volby, protože jí scházela empatie s bílými Američany, zejména s voliči v Rezavém pásu, kteří prahnou po dnech, kdy země byla výrobní mocností. Problém je, že empatie s americkými pracujícími je v rozporu s empatií pro pracující v Mexiku a Číně, kteří by na tom bez práce byli ještě hůř než jejich americké protějšky.

Díky empatii jsme milejší k lidem, do nichž se empaticky vcítíme. To je sice pěkné, ale má to i svou temnou stránku. Trump v projevech během kampaně využíval tragické vraždy Kate Steinle, kterou spáchal přistěhovalec bez papírů, k rozdmýchávání podpory pro své politiky namířené proti imigrantům. Podobně živé vylíčení přistěhovalců bez papírů, kteří zachránili život cizímu člověku, samozřejmě nenabízel, přestože o takových případech se psalo.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/IpQIgQycs