European Union flag

Nebezpečí slabé Evropy

CAMBRIDGE – Po dlouhém období, kdy se Amerika zaobírala převážně Vietnamem a Čínou, vyhlásil v roce 1973 tehdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger „rok Evropy“. Když prezident Barack Obama před časem oznámil americký strategický „obrat“ neboli posun těžiště směrem k Asii, obávali se mnozí Evropané, že je Amerika bude zanedbávat. Dnes, kdy pokračuje uprchlická krize, kdy Rusko okupuje východní Ukrajinu a nezákonně anektovalo Krym a kdy hrozí odchod Velké Británie z Evropské unie, by se rok 2016 mohl už z pouhé nutnosti stát pro americkou diplomacii dalším „rokem Evropy“.

Nehledě na slogany si Evropa zachovává působivé mocenské zdroje a pro Spojené státy představuje životně důležitý zájem. Ačkoliv je americká ekonomika čtyřikrát větší než německá, ekonomika osmadvacetičlenné EU se americké vyrovná a počet obyvatel unie je s 510 miliony podstatně vyšší než amerických 320 milionů.

Jistě, americký příjem na obyvatele je vyšší, avšak v oblasti lidského kapitálu, technologií a exportu je unie veskrze rovnocenným protějškem. Až do krize v roce 2010, kdy fiskální problémy v Řecku a jinde vyvolaly na finančních trzích úzkost, někteří ekonomové spekulovali, že euro možná brzy nahradí dolar v roli hlavní světové rezervní měny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bxotYG5/cs;