Od nezaměstnanosti k podnikání

CHICAGO – Je dobře známo, že zaměstnanost v průmyslové výrobě ve Spojených státech podstatně klesla vlivem vzestupu průmyslové výroby v rozvojových zemích, jako jsou Mexiko nebo Čína. Málokdo si však uvědomuje, že k podobným poklesům došlo i v dalších sektorech, přestože tyto trendy mohou mít dalekosáhlé hospodářské, sociální a politické důsledky.

Od roku 1972 se počet telefonních operátorů snížil o 82%, stenografů o 80%, sekretářek o 60% a účetních o 50%. Během velké recese navíc došlo k úbytku počtu kancelářských a administrativních pracovních míst o 8%, objem pracovních míst ve výrobě a řemeslech klesl o 17% a počet pracovních míst pro obsluhu strojů, dělníky u výrobních linek a manuální pracovníky se snížil o 15%. Ve všech ostatních povoláních zůstala zaměstnanost beze změny nebo se zvýšila.

Výroba a administrativní podpora kdysi zaměstnávaly miliony lidí. Technologický pokrok však umožnil, aby se mnoho těchto pracovních míst obsazovaných příslušníky střední třídy automatizovalo nebo přestěhovalo do zahraničí – přitom se očekává, že se tento proces s rostoucí automatizací znalostních činností a s dalšími pokroky v robotice bude dál zrychlovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NZFo9Hl/cs;