0

Déjà vu na Středním východě

BERLÍN – Takže historie se přece jen opakuje? Poslední události na Středním východě naznačují, že tomu tak je, protože situace na konci funkčního období prezidenta George W. Bushe se čím dál víc podobá okolnostem posledního roku prezidentství Billa Clintona. Oba prezidenti se na konci svého pobytu v úřadu pokusili vyřešit jeden z nejnebezpečnějších konfliktů světa, přičemž čelili hrozbě, že jim vyprší čas.

Člověk by si mohl zoufat: Bushova administrativa zjevně promrhala téměř sedm let, během nichž mohla řešení prosazovat. Teď jsme zpátky v bodě nula: rozhovorům z Camp Davidu a Taby – v lednu 2001 uštěpačně opuštěným – je třeba se znovu věnovat. Jak ovšem praví moudré přísloví, lépe pozdě než vůbec!

Konference věnovaná Střednímu východu, která proběhne ve městě Annapolis v americkém státě Maryland, by měla být fórem pro jednání obou stran o konečném uspořádání a měla by se zabývat zejména založením palestinského státu a jeho hranicemi (z června 1967, s jistými dojednanými územními výměnami), hlavním městem (Jeruzalém), izraelskými osadami a právem palestinských uprchlíků na návrat. Dále by se měla věnovat otázkám bezpečnosti, ukončení desetiletí trvajícího válečného stavu a uznání Izraele arabskými státy. Je skutečně nejvyšší čas se u řešení dvou států dobrat pokroku, protože Palestinci čím dál zřetelněji ztrácejí naději, že vůbec kdy vlastní stát budou mít. Konflikt na Středním východě bez něj zůstane ve slepé uličce a násilí se jedině vyostří.

U všech těchto otázek se už obě strany opakovaně dohodly na přijatelných kompromisech, poté na mnoho let odložených. Jedinou chybějící ingrediencí je politická vůle a dostatek síly uzavřít mírovou dohodu.