says that Russia's use of cyber technology for information warfare is disruptive, not attractive. Kirill Kudryavtsev/Getty Images

Informační válka versus měkká síla

CAMBRIDGE – Ruský zásah do prezidentské volby v USA v roce 2016 a podezření z hackerského útoku na servery kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by neměly nikoho překvapovat, vzhledem k (ne)pochopení měkké síly Vladimírem Putinem. Před jeho znovuzvolením v roce 2012 řekl Putin moskevským novinám, že “měkká síla je komplex nástrojů a metod k dosažení cílů zahraniční politiky bez použití síly, skrze informační a další vlivové způsoby.“

Z perspektivy Kremlinu byly barevné revoluce v sousedních zemích a povstání v rámci Arabského jara příkladem využití měkké síly pojenými státy jako nové formy hybridní války. Koncept měkké síly byl zahrnutý do Konceptu ruské zahraniční politiky z roku 2013 a v březnu 2016 řekl náčelník generálního štábu Ruska Valery Gerasimov, že odpovídat na tyto cizí hrozby “použitím konvenčního vojska je nemožné; dá proti nim působit pouze stejnými hybridními metodami.“

Co je to měkká síla? Někdo si myslí, že je to jakákoliv akce kromě vojenské síly, ale to je špatně. Měkká síla je schopnost dostat to, co chcete, díky kouzlu a přesvědčování namísto hrozeb nátlaku či nabídek plateb.

https://prosyn.org/EWg5Stocs