0

Kybernetická vojna a mír

CAMBRIDGE – Kus vadného počítačového kódu předloni zamořil íránský jaderný program a zničil mnoho centrifug používaných k& obohacování uranu. Někteří pozorovatelé konstatovali, že tato zjevná sabotáž je předzvěstí nové formy války, a ministr obrany Spojených států Leon Panetta varoval Američany před nebezpečím „kybernetického Pearl Harboru“. Co však o kybernetickém konfliktu opravdu víme?

Kybernetická doména počítačů a s& nimi spojených elektronických aktivit je složité, člověkem vytvořené prostředí a lidští protivníci jsou cílevědomí a inteligentní. S& horami a oceány se& těžko pohybuje, ale části kybernetického prostoru lze zapínat a vypínat stisknutím tlačítka. Přesouvat elektrony napříč zeměkoulí je mnohem levnější a rychlejší než překonávat dlouhé vzdálenosti s& velkými loďmi.

Náklady na vývoj takových plavidel – víceúčelových letadlových lodí a ponorkových flotil – představují obrovské bariéry vstupu, což umožňuje námořní nadvládu USA. V& kybernetické sféře jsou však bariéry vstupu tak malé, že v& ní mohou hrát při nízkých nákladech významnou roli i nestátní aktéři a malé státy.

Ve své knize Budoucnost síly tvrdím, že rozptýlení moci směrem od vlády je jedním z& velkých politických přesunů tohoto století. Kybernetický prostor je dokonalým příkladem. Velké země, jako jsou USA, Rusko, Velká Británie, Francie nebo Čína, mají větší schopnost než jiné státy a nestátní aktéři kontrolovat moře, vzduch či vesmír, ale hovořit o nadvládě v& kybernetickém prostoru nemá valný smysl. Už samotná závislost na složitých kybernetických systémech podporujících vojenské a hospodářské aktivity vytváří ve velkých státech nová zranitelná místa, jichž mohou nestátní aktéři využívat.