Coins

Návrat krachů měn

CAMBRIDGE – Volatilita měnového trhu existuje už desetiletí, ne-li staletí. Velké výkyvy devizových kurzů se staly po rozpadu brettonwoodského systému na počátku 70. let nedílnou součástí mezinárodních finančních trhů a výrazné znehodnocování měn bylo běžným jevem i na konci 70. let a během převážné části 80. let, kdy ve velké části světa zuřila inflace. Dokonce i v průběhu 90. let a na přelomu tisíciletí zažilo 10-20% států z celého světa během jediného roku výrazné znehodnocení měny či její pád.

A pak náhle zavládl klid. Nepočítáme-li chaos spojený s globální finanční krizí z konce roku 2008 a počátku roku 2009, bylo krachů měn v letech 2004 až 2014 pomálu (viz graf). Poslední vývoj událostí však naznačuje, že malý počet měnových kolapsů během zmíněných deseti let bude možná pokládán za výjimku potvrzující pravidlo.

Skutečnost, že v letech 2004-2014 téměř vymizely měnové krachy, je do značné míry odrazem nízkých a stabilních mezinárodních úrokových sazeb a vydatných kapitálových toků na rozvíjející se trhy v kombinaci s boomem cen komodit a (převážně) zdravými tempy růstu v zemích, které se vyhnuly globální finanční krizi. V zásadě lze říci, že během těchto let byla hlavní starostí mnoha zemí snaha vyhnout se trvalému zhodnocování jejich měny vůči americkému dolaru a měnám dalších obchodních partnerů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wceH7cU/cs;