0

Měnový chaos

BRUSEL – Brazilský ministr financí Guido Mantega dobře vystihl současnou měnovou náladu, když hovořil o rýsující se „měnové válce“. To, co se jevilo jako bilaterální pře mezi Spojenými státy a Čínou ohledně měnového kurzu jüanu, zmutovalo ve všeobecný spor o kapitálové toky a měny.

Dnes jako by všechny země chtěly svou měnu znehodnotit. Japonsko obnovilo devizové intervence a americký Federální rezervní systém a Bank of England připravují další rozsáhlý nákup vládních dluhopisů – jde o proces zvaný „kvantitativní uvolňování“, který snižuje dlouhodobé úrokové sazby a nepřímo oslabuje měnu.

Čína úporně odolává americkému a evropskému tlaku, aby urychlila hlemýždí zhodnocování jüanu vůči dolaru. Země s rozvíjejícími se trhy se uchylují k řadě metod, jak odradit příliv kapitálu nebo sterilizovat jeho dopad na měnový kurz.

Zdá se, že pouze eurozóna tomuto trendu odolává, když Evropská centrální banka umožnila zvýšení krátkodobé úrokové sazby. Ani ECB však nemůže být lhostejná k rizikům zhodnocování, poněvadž silné euro může vážně zkomplikovat hospodářské změny v zemích, jako jsou Španělsko, Portugalsko, Řecko a Irsko.