Kapitalistické bratříčkování po americku

Vzpomínáte na východoasijskou krizi, kdy americké ministerstvo financí a jeho spojenci v Mezinárodním měnovém fondu dávali tomuto regionu za vinu kapitalismus ve stylu ,,já na bráchu, brácha na mě``, malou průhlednost a spatné firemní řízení? Země měly přistoupit na americký model, najmout americké auditorské firmy, povolat americké podnikatele, kteří je měli naučit, jak řídit velké firmy. (Co na tom, že pod vedením svých vlastních podnikatelů rostla východní Asie v posledních třiceti letech mnohem rychleji než kterýkoli jiný region, a mnohem stabilněji.) Sílící skandál kolem společnosti Enron dává nový smysl dvěma oblíbeným americkým úslovím: ,,Co chces obejít, přijde k tobě samo`` a ,,Lidé ze skleněných domů by neměli házet kameny``.

Nápaditými účetními triky a komplikovanými finanční produkty (deriváty) chtěl Enron zmást investory, aby se nedozvěděli jeho skutečnou hodnotu. Žádná průhlednost. Za své peníze si Enron kupoval vliv a moc, utvářel americkou energetickou politiku a vyhýbal se předpisům.

,,Jánabráchismus`` v kapitalismu není nic nového a není doménou jediné strany. Bývalý ministr financí USA Robert Rubin se údajně pokusil ovlivnit současnou vládu, aby jménem Enronu intervenovala ve značně diskutabilním soudním sporu, který firma vedla v Indii. Když byl jestě ministrem, zakročil ve chvíli, kdy se teoreticky nezávislá rada stanovující účetní standardy pokusila udělat jasno v účetnictví kolem akciových opcí vyssích vedoucích pracovníků. Částečně díky němu byla tato snaha zprůhlednit účetnictví firem zmařena.

https://prosyn.org/zS5yDSScs