18

Morální ekonomie dluhu

LONDÝN – Každý hospodářský kolaps přináší poptávku po odpuštění dluhů. Příjmy potřebné ke splacení půjček se vypařily a aktiva sloužící jako zástava ztratila na hodnotě. Věřitelé si vynucují svůj flák masa; dlužníci se halasně dožadují odpuštění.

Vezměme si iniciativu Strike Debt („Škrtněte dluh“), což je odnož hnutí Occupy, která se označuje za „celostátní hnutí odpíračů dluhů bojujících za ekonomickou spravedlnost a demokratickou svobodu“. Na její webové stránce se tvrdí, že „vzhledem ke stagnujícím mzdám, systémové nezaměstnanosti a seškrtávání veřejných služeb“ jsou lidé nuceni vršit dluhy, aby získali nejzákladnější životní nezbytnosti, což vede k tomu, že „odevzdávají [svou] budoucnost bankám.”

Jedna z iniciativ Strike Debt s názvem „Rolling Jubilee“ vybírá od lidí finance s cílem nakupovat a umazávat dluhy, kterýžto proces označuje jako „kolektivní odpírání dluhů“. Pokroky této iniciativy jsou působivé: zatím vybrala více než 700 000 dolarů a umazala dluhy v hodnotě téměř 18,6 milionu dolarů.

Tak levný nákup dluhů umožňuje iniciativě Rolling Jubilee existence sekundárního trhu s dluhy. Finanční instituce, které začaly pochybovat o schopnosti svých dlužníků splatit dluh, prodávají své pohledávky třetím stranám za zlomek ceny, často i za pouhých pět centů za dolar. Kupci se pak snaží vydělat na tom, že některé nebo všechny tyto dluhy vymohou na dlužnících. Například americký poskytovatel studentských půjček Sallie Mae přiznal, že prodal balík dluhů za pouhých 15 centů za dolar.