Soud nad swapy úvěrového selhání

CHICAGO – Žaloba americké Komise pro burzy a cenné papíry proti Goldman Sachs za podvody s cennými papíry, při nichž banka měla zkreslovat způsob sestavování kolateralizovaných dluhových obligací (CDO), oživila odpor veřejnosti vůči swapům úvěrového selhání (CDS), instrumentu používanému k sázkám právě proti CDO. Před krizí roku 2008 byly CDS ezoterický produkt, známý jen omezenému počtu zběhlých investorů a specializovaných akademiků. Dnes jde o dobře známý pojem, synonymum neukázněné spekulace, bezmezné chamtivosti a v posledku systémové nestability.

Ostatně CDS se dává za vinu, že jsou jednou z hlavních příčin finanční krize. O zákonnosti chování Goldman Sachs rozhodne soudní dvůr, ale mizerná reputace CDS ohrožuje přežití tohoto instrumentu před soudem veřejného mínění.

Někteří politici už se svezli na populistické vlně a navrhli zákaz CDS. Aktuální řecká krize tábor bojovníků proti CDS dále vyburcovala. Cožpak to, že Řecko bylo na pokraji bankrotu a že zaměstnanci řeckého veřejného sektoru musí snášet hluboké osekávání platů, nejde na vrub hrabivým spekulantům na trhu s CDS?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xfaCZ7G/cs;