0

Vytvořme dluhopisy vázané na růst

Před rokem se na Summitu amerických kontinentů hlavy 34 států západní polokoule shodly, že podpoří vytvoření vládních dluhopisů vázaných k růstu, jejichž vyplácení bude vztaženo k hrubému domácímu produktu (HDP). Postup se ale z velké části zastavil. Na stole leží jediný významnější návrh ve vztahu k takovým dluhopisům, podaný Argentinou. Mezi prsty nám může proklouznout jedinečná příležitost, jak na mnoho let dopředu posílit světovou finanční infrastrukturu a zvýšit ekonomickou efektivitu.

Dluhopisy vázané na růst obhajuji už od své knihy Macro Markets z roku 1993. HDP je nejkomplexnější ukazatel úspěšnosti hospodářství, který máme. Nejjednodušší formou dluhopisů vázaných na růst by byl dlouhodobý státní cenný papír, z něhož by plynula pravidelná dividenda úměrná HDP emitenta.

Představme si, že by argentinská vláda vydala věčné dluhopisy, z nichž by se vyplácela roční dividenda ve výši jedné desetimiliardtiny argentinského HDP, splatná v pesos. Vzhledem k tomu, že roční HDP Argentiny se dnes pohybuje kolem 500 miliard pesos, každý z těchto dluhopisů by ročně vynesl dividendu 50 pesos (kolem 17 USD nebo 13 EUR). Dividenda by se zvyšovala nebo snižovala podle toho, jak by se vyvíjela úspěšnost argentinského hospodářství.

Trh pro dluhopisy vázané na HDP by dospěl k ceně, která by zajistila jejich atraktivitu pro investory, přičemž by odrážela očekávání a nejistoty ohledně budoucnosti emitující země. Dokud trh pro takové dluhopisy nevznikne, nemůžeme vědět, o jakou cenu půjde. Avšak můžeme očekávat, že trh s dlouhodobými dluhopisy vázanými na HDP ze zemí jako Argentina, kde budoucnost hospodářství je nejistá, by byl volatilní, neboť investoři v reakci na nové informace korigují svá očekávání vývoje růstu HDP nahoru a dolů.