Infant

Konec přeshraničního náhradního mateřství?

LONDÝN – Celosvětový obchod s dětmi narozenými z komerčního náhradního mateřství pomalu uvadá. Indie, Nepál, Thajsko a Mexiko zavedly opatření, která omezují či přímo zakazují možnost, aby si cizí státní příslušníci najímali místní ženy jako náhradní matky. Kambodža a Malajsie se pravděpodobně brzy připojí.

V sektoru, kde už dlouho převládá názor, že je nesprávné „jít proti trhu“, jde o překvapivý – a vítaný – vývoj. Nekritičtí stoupenci biotechnologií mají sklon oslavovat skutečnost, že tempo technologického pokroku předběhlo vládní regulace, což podle nich umožňuje nerušený vývoj vědy. Odhodlaní států, které byly v minulosti centry komerčního náhradního mateřství, skoncovat s touto praxí však odhaluje naivnost výše uvedeného postoje.

Není náhoda, že proti přeshraničnímu náhradnímu mateřství brojí právě ty země, v nichž k těmto případům dochází. Argument, že z náhradního mateřství mají prospěch všichni – náhradní matky, děti i rodiče-objednatelé –, při bližším zkoumání neobstojí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FK4LZfL/cs;