business meeting sticky notes Astrakan Images/Getty Images

Nechť je každý dolar určený na rozvoj znát

PRAHA – V roce 2017 byla na pomoc a rozvoj vynaložena částka 146 miliard dolarů. I takto vysoká suma však představuje jen zlomek peněz, které bychom potřebovali ke splnění cílů trvale udržitelného rozvoje (SDG) Organizace spojených národů. Navzdory omezenému množství zdrojů se však překvapivě málo diskutuje o stanovování priorit ve výdajích na rozvoj.

V mezinárodních průzkumech i na světové scéně dávají rozvojové země velmi jasně najevo své priority: kvalitnější zdravotnictví a školství, větší počet a vyšší kvalita pracovních míst, nižší korupce a vyřešení problémů s výživou. Bohaté země bohužel své zdroje mnohdy směřují jinam než do těchto oblastí.

Pokud se současné trendy udrží, svět nedokáže splnit cíle SDG pro rok 2030 v řadě různých oblastí: úmrtnost matek, tuberkulóza, přístup k plánování rodičovství, HIV, úmrtnost na neinfekční onemocnění, přístup k předškolnímu a základnímu vzdělání, zakrňování, plýtvání, podvýživa, násilí vůči ženám, registrace narození, přístup k vodě, rovnost pohlaví v nejvyšších veřejných funkcích, přístup ke kanalizaci či znečištění ovzduší.

Namísto alokace rozvojových financí do snahy urychlit pokrok v těchto oblastech však velká část peněz putuje jinam. Abychom uvedli nejkřiklavější příklad: OECD odhaduje, že více než 20% rozvojové pomoci se vynakládá na projekty a činnosti související se změnami klimatu.

Je zřejmé, že v oblasti zdravotnictví, školství a dalších by se mohlo dosáhnout mnohem většího pokroku, kdyby pětina rozvojových výdajů nesměřovala do projektů, jako je rozšiřování neefektivních solárních „mikrosítí“, díky nimž si sice dárci mohou odškrtnout kolonku „klima“, ale pro změnu lidských životů toho dělají jen málo. Globální průzkumy ukazují, že v rozvojových zemích se obavy o klima řadí na poslední či téměř poslední místo mezi politickými tématy.

Jak by se rozvojové prostředky daly využít lépe? Pokud se chceme zaměřit na intervence a investice, které za každý vynaložený dolar dosáhnou největšího užitku, může hrát klíčovou roli analýza nákladů a přínosů.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Mozkový trust Centrum Kodaňského konsensu, v jehož čele stojím, vypracoval rozsáhlou studii 169 cílů SDG. Zkoumal celou paletu rozvojových možností a každé z nich přiřadil cenovku a podrobné informace o tom, čeho by mohla dosáhnout. Tato analýza odhalila, že ze všech 169 položek lze vyčlenit 19 cílů, které za vynaložené peníze přinášejí největší hodnotu.

Vezměme si například často přehlížený – a politicky neoblíbený – rozvojový cíl všeobecného přístupu k plánování rodičovství, který by podle analýzy stál 3,6 miliardy dolarů ročně. Pokud bychom ženám zajistili kontrolu nad vlastním těhotenstvím, znamenalo by to pokles počtu úmrtí matek o 150 000 a pokles počtu sirotků o 600 000 ročně. Zároveň by to přineslo demografickou dividendu, která by zvýšila hospodářský růst. Celkový přínos pro společnost by dosahoval přibližně 120 dolarů za každý vynaložený dolar.

Rovněž investice do dětské výživy přinášejí celoživotní dividendy, protože zdravá strava umožňuje lepší vývoj mozku a svalů. Dobře živené děti zůstávají ve škole déle, více se toho naučí a nakonec se z nich stávají produktivnější členové společnosti. Důkazy naznačují, že poskytnutí kvalitnější výživy pro 68 milionů dětí ročně by znamenalo dlouhodobý společenský přínos více než 40 dolarů za každý vynaložený dolar.

Případně přemýšlejme o tuberkulóze, což je nejsmrtelnější (a nejpřehlíženější) infekční onemocnění. Tuberkulóza postihuje nejchudší lidi světa a většinou se jí nakazí dospělí lidé v mladém věku, kdy se právě stali rodiči a jsou ekonomicky činní. Rodiny pak ztrácejí příjmy a děti rodiče. Naše analýza ukazuje, že investice do rozšíření testů a léčby tuberkulózy přináší společenský prospěch ve výši 43 dolarů za každý vynaložený dolar.

Expertní panel ekonomů včetně dvou nositelů Nobelovy ceny zjistil, že každý dolar vynaložený na tyto a ostatní z devatenácti nejefektivnějších cílů globálního rozvoje by znamenal dlouhodobé společenské přínosy v hodnotě 20-40 dolarů. Naproti tomu rovnoměrné rozprostření zdrojů do všech 169 cílů by znamenalo přínos v hodnotě méně než 10 dolarů za každý vynaložený dolar. Jinými slovy by se upřednostnění nejefektivnějších cílů ve výsledku rovnalo zdvojnásobení nebo i zečtyřnásobení rozpočtu určeného na pomoc.

Analýza nákladů a přínosů vypracovaná Centrem Kodaňského konsensu dnes pomáhá stanovit národní priority v Bangladéši a na Haiti, a na státní úrovni pak v indickém Rádžasthánu a Ándhrapradéši. V Bangladéši podpořily nabyté poznatky rozšíření efektivnějších a transparentnějších politik elektronických státních zakázek a přesněji cílených iniciativ v oblasti výživy; na Haiti tvoří základ pro rozhodnutí vlády a dárců obohacovat místní mouku životně důležitými stopovými prvky, které zachraňují mladé životy.

Nyní je naším úkolem tento přístup dále rozšířit. Analýza nákladů a přínosů by neměla diktovat, jakým způsobem bude vynaložen každý dolar na pomoc a rozvoj. Čas zbývající do roku 2030 se však krátí a u mnoha rozvojových cílů svět zaostává. Budeme-li opomíjet ekonomickou efektivitu, pak hrozí riziko, že nedokážeme dosáhnout potřebného pokroku u největších problémů lidstva.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

https://prosyn.org/2wK5106cs