Sepp Blatter resigns Melanie Duchene/ZumaPress

Past beztrestnosti

NEW YORK – Žijeme ve světě beztrestnosti. Nařčení z korupce se kolem FIFA rojily desítky let, což minulý týden vyvrcholilo hromadným obviněním jejích funkcionářů. Předseda FIFA Sepp Blatter byl přesto čtyřikrát znovuzvolen, a to i poté, co byla obvinění vznesena. Ano, Blatter konečně rezignoval, ale až poté, co on a desítky členů Federace opět projevili pohrdání ctí a zákonem.

Takové chování vidíme po celém světě. Vezměme si Wall Street. JPMorgan Chase v letech 2013 a 2014 zaplatila za finanční delikty pokuty převyšující dvacet miliard dolarů; generální ředitel si přesto v letech 2014 a 2015 odnesl domů odměny ve výši dvaceti milionů dolarů. Nebo si připomeňme korupční skandály v Brazílii, Španělsku a mnoha jiných zemích, kde se vlády drží u moci i poté, co byla odhalena korupce na vysokých místech ve vládnoucí straně.

Schopnost držitelů významné veřejné a soukromé moci překračovat právo a etické normy za osobním prospěchem je jeden z křiklavých projevů nerovnosti. Chudí dostávají doživotní tresty za banální zločiny, kdežto bankéři, kteří oškubou veřejnost o miliardy, dostávají pozvání na večeři do Bílého domu. Známá rýmovačka ze středověké Anglie dokládá, že se nejedná o nový fenomén:

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2Yc6PIk/cs;