0

Korupce a okupace

TEL AVIV – Policejní šetření, vyšetřovací výbory prověřující chyby spáchané během Libanonské války roku 2006, odpor vůči údajným sexuálním zločinům bývalého prezidenta Moše Kacava a teď oznámení ministerského předsedy Ehuda Olmerta, že vprostřed obvinění z korupce, která se kolem něj rozvířila, v září rezignuje: to vše poukazuje na hluboké rány v mravní tkáni Izraele.

Staří Izraelci jako já jsou rozsahem a mírou dnešní korupce a množícími se vyšetřováními ohromeni. Je korupce něco, co tu bylo odjakživa, až dosud ale nějak utajeně? Dozvídáme se o ní proto, že naše prokuratura a policie jsou nyní odvážnější a lépe vybavené?

Nevěřím, že korupce vychází na povrch jen proto, že se nějak lépe vymáhá právo či že jsou občané kurážnější, tak jako kolektiv prezidentské kanceláře, který obvinil prezidenta Kacava ze sexuálních zločinů a obtěžování. Na světlo vychází mnohem hlubší špatnost, totiž ztráta hodnot v izraelské společnosti a její vládě, jaká tu dosud nikdy nebyla.

Tento mravní úpadek je nejnápadnější v chování dnešních obviněných, mnohem nestydatějších a agresivnějších než v minulosti. Vzpomínám si, jak si v 70. letech ministr Strany práce, u nějž vzniklo podezření z korupce, vzal život. Stejně se zachoval ředitel význačné banky a vynikající ekonom, když byl podezírán z finančních zločinů.