tcherneva1_MPIGetty Images_rooseveltnewdeal MPI/Getty Images

Co by dělal Roosevelt?

NEW YORK – Dopady pandemie koronaviru nebudou vůbec podobné finanční krizi roku 2008 a konvenční stimulací – ani skutečně masivní konvenční stimulací – nebude dosaženo zotavení s odrazem ve tvaru písmene V. Jsme ve válce s COVID-19 a ve době války civilní produkce ustává a potřebná je pouze práce nezbytná pro samotné válečné úsilí.

K zastavení šíření tohoto viru je navíc bohužel nezbytná recese. Ve Spojených státech hrozí riziko propouštění, nucených dovolených, snížených platů a ztracených hodin u více než 50% pracovních míst. Prakticky každý sektor ekonomiky může očekávat ztrátu značné části svých obchodů, příjmy domácností dostanou zničující zásah a útraty spotřebitelů a firem strmě poklesnou. Propad výroby už začal; ekonomika služeb, zaměstnávající 80 % všech pracujících, bude následovat.

Jedna pandemie tak povede k další – k pandemii nezaměstnanosti. Lavina propouštění přinese vlnu platebních neschopností, bankrotů a snížených zisků. Dominový efekt přetrvá napříč mnoha oblastmi, od hroutících se státních a obecních daňových příjmů a podnikových úpadků po zchudlé komunity, upadající zdravotnické výsledky, bezdomovectví a „úmrtí ze zoufalství“.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/uDRzttvcs