molina2_Jason LarkinConstruction PhotographyAvalonGetty Images_airconditioners Jason Larkin/Construction Photography/Avalon/Getty Images

Przyjazne Klimatowi Chłodzenie Może Spowolnić Globalne Ocieplenie

SANTA BARBARA/SAN DIEGO – Ironia dotycząca kwestii zmian klimatycznych jest często okrutna. Na przykład w naszym ocieplającym się świecie gwałtownie rośnie popyt na klimatyzację (AC) i chłodzenie, zwłaszcza w krajach rozwijających się. A jednocześnie więcej jednostek klimatyzacyjnych prowadzi do większego ocieplenia, zarówno ze względu na zawarte w nich chemikalia chłodnicze, jak i zużywaną energię elektryczną. Globalnie chłodzenie może odpowiadać nawet za połowę szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną w gorącym sezonie, który staje się coraz dłuższy.

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) oparty na danychzebranychprzezzespół, któremu współprzewodniczyliśmy, pokazuje, że przejście na energooszczędne i przyjazne dla klimatu chłodzenie - przy użyciu czynników chłodniczych stanowiących mniejsze zagrożenie globalnym ociepleniem - jest wykonalne i technicznie i ekonomicznie. Przyjęcie najlepszych obecnie dostępnych technologii, zarówno w zakresie czynników chłodniczych, jak i efektywności energetycznej, mogłoby wyeliminować równowartość 460 miliardów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla do 2060 r. (odpowiednik ośmiu lat globalnej emisji gazów cieplarnianych). Do 2030 r. uniknięto by emisji równych prawie 1600 średniejwielkościelektrowniszczytowej.

Eliminacja tzw. „super zanieczyszczających” czynników chłodniczych znanych jako wodorofluorowęglowodory (HFC) ma kluczowe znaczenie, podobnie jak zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych. W przeciwnym razie same emisje z tego sektora mogłyby wykorzystać pozostały „budżet węglowy” na ograniczenie globalnego ocieplenia do „bezpiecznego” progu 1,5 °C w stosunku do czasów przedindustrialnych.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/JGK2W07pl