8

Návrat žluté zimnice

SEATTLE – Ještě před tím, než vůbec z našich myslí mohly začít mizet hrůzy z posledního vzplanutí eboly v západní Africe, objevil se virus zika v podobě hlavního celosvětového zdravotního rizika a v současnosti zaměstnává výzkumníky a lékaře v Jižní Americe, Střední Americe a v Karibiku. Rychle však roste počet obětí dalšího viru: žluté zimnice.

Angola v jihozápadní Africe čelí závažné epidemii žluté zimnice – první za posledních 30 let. Od doby, co se virus minulý prosinec objevil v Luandě, hlavním a nejlidnatějším městě Angoly,  zabil 293 lidí a nakazil odhadovaných 2 267. Virus se nyní rozšířil do 6 z 18 provincií země. Cestovatelé zanesli virus do Číny, Demokratické republiky Kongo a Keni. Namibie a Zambie jsou ve stavu pohotovosti.

Virus žluté zimnice je přenášen Aedes aegypti – stejným komárem, který šíří virus zika. Symptomy zahrnují horečku, svalovou bolest, bolesti hlavy, nevolnost zvracení a únavu. Nejméně polovina neléčených pacientů s těžkou formou zimnice zemře během 10-14 dnů.

Dobrá zpráva je, že na rozdíl od ziky nebo eboly může být žlutá zimnice pod kontrolou díky efektivní vakcíně, která zajistí celoživotní imunitu během měsíce od provedení. A vakcinace také tvoří jádro národního reakčního plánu Angoly, který byl spuštěn počátkem tohoto roku s cílem rozšířit vakcínu žluté zimnice mezi více než 6,4 milionu obyvatel provincie Luanda. Prozatím bylo očkováno téměř 90% této cílové populace, především díky Světové zdravotnické organizaci, Mezinárodní koordinační skupiny pro zajištění očkování, a díky dalším zemím, včetně Jižního Súdánu a Brazílie, které dohromady uvolnili téměř 7,35 milionu dávek vakcíny.

Hromadné očkovací úsilí zarazilo šíření žluté zimnice. Aby se však epidemie ukončila, musí očkování pokračovat nejen v Luandě, kde je dalších 1,5 milionu lidí v riziku infekce, ale musí zahrnout také další postižené provincie. Což bude velká výzva.

Jedním z klíčových problémů jsou náklady. V roce 2013 stála v Africe vakcína proti žluté zimnici 0,82 dolaru na dávku – cena, kterou si většina rozvojových zemí nemůže dovolit. Zpráva Lékařů bez hranic z roku 2015 ukázala, že je nyní vakcína téměř 70 krát dražší, než byla v roce 2001.

Co je ještě horší, tak i kdyby země měly peníze, existují závažné omezení na straně dodávky. Senegalský Pasteurův Institut v Dakaru, jedno z pouhých čtyř zařízení na světě produkující vakcíny proti žluté zimnici, vyrábí zhruba 10 milionů dávek ročně a zrychlit výrobní proces je nesmírně těžké. Pasteurův institut navíc plánuje zavřít na pět měsíců kvůli renovaci, během které nebude schopen produkovat více vakcíny.

Situace se naštěstí snad zlepší. Pasteurův institut staví nové zařízení zhruba 30 kilometrů od Dakaru, v Diamniadio, díky kterému by do roku 2019 měl ztrojnásobit výrobu. Další výrobce vakcíny na žlutou zimnici, Sanofi Pasteur ve Francii, také rozšiřuje své výrobní kapacity. (Další dva výrobci sídlí v Brazílii a Rusku.)

Prozatím jsou však zásoby napjaté. Jedna z cest, jak znásobit existující zásoby, by byla výroba frakční dávky (pětina obvyklé dávky), která se rovněž prokázala jako schopná ochránit před žlutou zimnicí.

Možná ale ani to by nestačilo, pokud se virus bude nadále šířit. A, naneštěstí, vysoká hustota výskytu komárů Aedes aegyptii v postižených oblastech znamená, že riziko přenosu zůstává vysoké.

Propuknutí v regionu jako je Asie, které chybí zkušenost s epidemií žluté zimnice a nemá kapacitu na výrobu vakcíny, by bylo na kontrolu mimořádně obtížné. Podle Johna P Woodalla, zakladatele servisní služby na upozorňování na choroby ProMED, by v případě rozšíření žluté zimnice do oblastí Asie se správným klimatem a druhy komárů mohly být infikovány stovky tisíc (s potenciálním následkem smrti) lidí ještě před tím, než by došlo k použití zásob vakcíny.

Virus má také potenciál rozšířit se do Ameriky, která je domovem pro druhy komárů Aedes, které přenáší nejen žlutou zimnici, ale také horečku dengue, virus zika a horečku chikungunya. Pan americká zdravotnická organizace již vyhlásila epidemiologické nebezpečí žluté zimnice pro Latinskou Ameriku.

Aby došlo k omezení šíření žluté zimnice, vyžadují mezinárodní zdravotní regulace, aby všichni turisté, co jedou do 34 zemí se žlutou zimnicí, měli očkovací průkaz. Implementace takové směrnice však závisí na kapacitě každé země a má tak daleko k dokonalosti. Již celkem devět laboratorně potvrzených případů žluté zimnice dovezené z Angoly bylo hlášeno v Číně prostřednictvím National IHR Focal Point. Zprávy o nákaze žlutou zimnicí u neočkovaných cestovatelů vracejících se ze zemí, kde je očkování proti této nemoci povinné, zdůrazňuje potřebu posilovat zavádění požadavků na očkování.

WHO úzce spolupracuje s několika partnery a angolskou vládou, aby porazila současnou epidemii. Jak však poznamenalo několik zdravotních expertů, je třeba dělat mnohem více. WHO musí nyní svolat krizovou komisi ke koordinaci širší mezinárodní odpovědi, mobilizovat finanční zdroje a razit cestu rapidnímu navýšení produkce vakcíny, a stejně tak potřebuje “stálou pohotovostní komisi“ schopnou v budoucnosti rychle a efektivně řešit krize ve veřejném zdraví.