0

Obamovi konzervativci

SAN FRANCISCO – John McCain, pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta, rád říká, že byl „pěšákem“ Reagany revoluce. Tím jsem byl i já, svým působením v Hooverově institutu při Stanfordově univerzitě. Na rozdíl od McCaina, vynikajícího muže a skutečného amerického hrdiny, ale nehodlám letos v listopadu volit republikány. Budu volit Baracka Obamu.

Mezi stěžejní americká konzervativní přesvědčení patří meritokracie. Tak si to přiznejme: George W. Bush je nejhorším americkým prezidentem, kam až paměť sahá. Jeho administrativa se projevila jako neobratná, zkorumpovaná a neúspěšná. Proč po tomto výkonu republikánům znovu svěřovat kormidlo?

Dejme šanci druhé straně, byť její politiky nemusí být tak docela tím, co konzervativce těší. V Americe se tomu říká „vyhodit břídily z kola ven“.

Když se meritokracie zneváží, jak se stalo během Bushových let, začnou se dít zlé věci. Nejhorší je, že vzkvétá rasismus, protože produktivita a společenský užitek přišly o část své účinnosti v ochraně terčů diskriminace.