Jak čelit strachu

WASHINGTON – Ačkoliv potíže s mezibankovními půjčkami začaly po záchraně finančních systémů ve všech rozvinutých zemích ochabovat, zhoršující se ekonomické ukazatele vyslaly akciové trhy na sestupnou dráhu. Tlaky na země s rozvíjejícími se ekonomikami, o nichž si už mnozí mysleli, že se „odpoutaly“ od zbytku světa, zintenzivnily, neboť zahraniční půjčky jsou stahovány a aktiva rozprodávána.

V době, kdy spotřebitele, firmy i státy z celého světa ovládá strach, se přestává mluvit o mírné recesi v rozvinutých zemích a začíná se hovořit o velké celosvětové depresi. Všude zavládl pocit trudnomyslnosti, že tomu nelze nijak zabránit.

Co se vlastně děje? Byla opatření přijatá před dvěma týdny s cílem podpořit finanční systém jednoduše mylná? Rozhodně nikoliv. Poskytnutí likvidity, rekapitalizace bank, rovnoměrnější pojištění vkladů v rozvinutých zemích – to vše byla správná a nezbytná opatření. Byla to však jen první splátka toho, co je zapotřebí udělat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8EFx5MG/cs;