Soutěžení ve strategiích hospodářské soutěže

Evropa konečně bere problematiku hospodářské soutěže vážně, jak dokládá její zákaz fúze společností General Electric a Honeywell. Hospodářská soutěž je základem dynamické tržní ekonomiky. Jak však poznamenal už Adam Smith, firmy se vždy snaží ji nějak omezit nebo obejít. Monopol je totiž výnosnější něž vývoj lepších produktů. Soudní spor se společností Microsoft předvedl nejen celou řadu zlořádných praktik, ale i to, jak antikonkurenční prostředí dokáže zpomalit inovaci a vývoj. Chtějí-li vlády podpořit spravedlivé konkurenční prostředí a prospěšnou konkurenci, neobejdou se bez „pevně stanovených pravidel hry“. Vůle Evropy udělat něco s hospodářskou soutěží nepřichází nikterak brzy. Po nové éře Clinotonova rozhodného vymáhání antimonopolních předpisů přišel s Bushovou vládou v tomto směru odklon. Konzervativní členové federálních soudů USA, z nichž mnozí byli zvoleni ještě za Reagana, navíc stále více omezují moc vlády dohlížet nad bezohlednými obchodními praktikami a eliminovat je. Clinotonův antimonopolní tým odhalil a úspěšně zažaloval několik významných cenových dohod, které zasáhly celý svět a stály globální spotřebitele miliardy dolarů. Zaměřili se kupříkladu na kořistnickou cenotvorbu leteckých společností, kdy zavedené letecké společnosti odstavily levnější dopravce nejen snížením cen, ale i navýšením přepravní kapacity – samozřejmě při nezanedbatelných ztrátách. Ale jakmile byli levnější dopravci mimo hru, velké aerolinky své ceny okamžitě zvedly a kapacitu omezily. Poslední roztržka mezi Spojenými státy a Evropou o fúzi Honeywellu a General Electric svědčí o několika skutečnostech. Zejména je dokladem pozitivního vlivu silné konkurence v konkurenční politice. Evropské úřady, které mají na starosti hospodářskou soutěž, se totiž chopily problému, který Bushově vládě proklouzl mezi prsty. Americký ministr financí, snad nejvyšší hospodářský úředník v největší světové ekonomice, je často vnímán jako nekorunovaný mluvčí globálního kapitalismu. Když Paul O’Neill ještě šéfoval společnosti Alcoa, udělal to, co by udělal každý dobrý průmyslový kapitán tváří v tvář klesajícím cenám: obrátil se na vládu, aby mu pomohla se založením
http://prosyn.org/WxJHsYk/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.