0

Coming out v Africe

Úvodní článek nedávného vydání nejvlivnějšího ghanského listu Daily Graphic byl psán s úmyslem šokovat: „Čtyři gayové uvězněni". Homosexuální jednání je v Ghaně zločinem, jako ve většině subsaharské Afriky.

Proti homosexualitě se vehementně staví ugandský předák Yoweri Museveni. Totéž platí pro bojovně naladěného Roberta Mugabeho ze Zimbabwe. Namibijský prezident Sam Nujoma si stěžuje, že Západ chce pod rouškou tolerance vůči gayům vnutit Africe své dekadentní sexuální hodnoty.

Globální hnutí bojující proti diskriminaci lidí s HIV/AIDS - onemocnění, jež prvně vyplulo na povrch ve Spojených státech jako „nemoc gayů" - přineslo homosexuálům v subsaharské Africe jen málo pochopení. Homosexuální muži a ženy se podstatné právní ochrany domohli pouze v Jižní Africe.

Přestože pro africkou bigotnost ve vztahu k homosexuálům jsou zatčení, k nimž v Ghaně došlo, charakteristická, překvapují tím víc, že gayům a lesbickým ženám se ve skutečnosti v ghanském hlavním městě Akkře daří dobře. Ghana, země s dvaceti miliony obyvatel, je nezvykle tolerantní. Dobře zapadají běloši, Asiaté i lidé ze Středního východu. Ghana nikdy neprošla občanskou válkou, což je ve střetuplné subsaharské Africe čestným vyznamenáním, a před třemi lety jedna volená vláda v míru předala moc další volené vládě.