0

Věčná muka Kolumbie

Kolumbie je dnes v lepším stavu než v předchozích letech, zejména díky vedení prezidenta Álvara Uribeho, přesto však zůstává bizarním místem, jež čelí zvláštním a těžko zvladatelným potížím. Kolumbijské gerily FARC drží některé z unesených obětí už mnoho let. V polovojenských jednotkách se stále vyskytují dětští vojáci a existují videonahrávky kompromitující kolumbijské politiky a drogové krále. Ze všeho nejpodivnější jsou asi příslušníci geril, již odmítají propuštění na svobodu, a vláda trvající na jejich osvobození, třeba i proti jejich vůli.

Před o málo víc než rokem byl Uribe s velkým náskokem znovuzvolen, což byl hold jeho popularitě a účinnosti jeho politiky „demokratické bezpečnosti“ zaměřené na boj proti gerilám a obecnému násilí v zemi. Ve volbách padla nejstarší zavedená dvoupartajní soustava v Latinské Americe, poněvadž prezidentský kandidát aliance Polo Democrático získal víc hlasů než jeho vyzyvatel z Liberální strany, čímž dal konečně možnost volebního vyjádření levicovým silám, které dříve u volebních uren nenacházely větší potenciál ke změně než v horských bojích.

K završení byla dovedena kolumbijská jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) se Spojenými státy. Jako úspěšný se jevil dokonce i sporný obchod, jenž Uribe uzavřel s pravicovými polovojenskými skupinami AUC, kdy výměnou za jejich odzbrojení omilostnil až 30 tisíc jejich členů, často za otřesné zločiny. Dokud byl u kormidla Uribe, zdálo se, že Kolumbie zdárně míří vpřed.

Značná část tohoto úspěchu ale byla od té doby promrhána a Kolumbie i Uribe jsou nyní až po uši v potížích. Skandály takzvané parapolítica – prorůstání polovojenských skupin s politikou – otřásly Uribeho vládou, donutily některé ministry kabinetu k rezignaci a další, včetně samotného prezidenta, zostudily. Politickou elitu zdiskreditovaly fotografie, obrazové a zvukové nahrávky politiků a polovojenských násilníků (včetně muže, který se chlubí tím, že osobně zavraždil 300 svých nepřátel). U politických špiček, ač nikdy příliš populárních, se teď tedy názorně prokázala některá z nejhorších podezření, která o nich mnozí lidé měli.