9

Chiméra burzovního krátkodobismu

CAMBRIDGE – Často zaznívá refrén, v americké politice čím dál oblíbenější, že americké korporace jsou pod sílícím vlivem krátkodobých burzovních ohledů. Prezidentské volby se sice momentálně na politické přístupy nijak zvlášť nezaměřují, ale kampaň brzy skončí a pak se začne vládnout a politiky se budou zavádět do praxe. Vzhledem k tomu, že „krátkodobismus“ už kritizovali republikáni i demokraté, některé z realizovaných politik by ho mohly chtít řešit. Není pravděpodobné, že by něco změnily.

Nejenže se problém uvažování zúženého na krátkodobé výhledy ohromně zveličuje, ale návrhy politik k jeho řešení mají také zoufalé mezery. Vezměme si návrh demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, odsouhlasený vicepresidentem Joem Bidenem, využít daně z kapitálových výnosů k pobídnutí akcionářů, aby své podíly drželi delší dobu.

Chicago Pollution

Climate Change in the Trumpocene Age

Bo Lidegaard argues that the US president-elect’s ability to derail global progress toward a green economy is more limited than many believe.

Uvažuje se tak, že když akcionáři se svými podíly zběsile obchodují, šéfové firem se cítí nuceni zajistit každé čtvrtletí vysoké zisky, aby cena akcií neklesla. Investice, řekněme, do výzkumu a vývoje mohou vzdor dlouhodobým přínosům pobízet akcionáře k prodeji, čímž společnosti s klesající cenou akcií trestají.

Nižší sazba z kapitálových výnosů je dnes dostupná u zisků, jež akcionáři mají z prodeje podílů, které drželi alespoň rok. Clintonová a její poradci doufají, že namísto toho kapitálové výnosy u podílů držených do dvou let zdaní běžnou sazbou a poté nechají sazbu klesat o čtyři procentní body ročně, až by po několika letech dosáhla aktuální dlouhodobé sazby, která u bohatých investorů dosahuje vrcholu na 20 %.

Budou-li vlastníci akcií vědět, že držet podíl ve společnosti jim nakonec umožní využít nižší sazby daně, argumentuje se, projeví více ochoty strpět pokles čtvrtletních zisků společnosti. Při větším uplatnění dlouhodobějšího uvažování by vedení firem činilo dlouhodobě výnosná rozhodnutí, ačkoli dnes budou nákladná.

Plán zajisté zní rozumně. Problém je, že klesající sazba daně z kapitálových výnosů většinu akcionářů od obchodování neodradí; nanejvýš některé z nich přiměje obchodovat méně často. Výkonní ředitelé se stále budou muset strachovat o cenu, již obchodníci jejich akciím připisují.

Samozřejmě že potlačování rychlosti obchodování může mít další účinky, příznivé i nepříznivé. Jestliže se v současnosti příliš mnoho inteligenčního potenciálu a prostředků věnuje hledání drobných cenových podhodnocení či nadhodnocení akcií, Clintonové program by mohl být prospěšný, neboť by pomohl změnit alokaci těchto zdrojů. Jestliže však menší míra obchodování zvýší volatilitu a nepředvídatelnost trhů, zdanění krátkodobého uvažování by se mohlo ukázat jako lék horší než samotná nemoc.

Každopádně Clintonové program nedosáhne svého cíle, spočívajícího v motivaci aktérů na burze, tedy nastavení cen akcií tak, aby byly zohledněny dlouhodobé vyhlídky. Nezmírní ani starost ředitelů firem o výsledky v dalším čtvrtletí. Ceny budou dál stoupat a klesat.

Návrh nebude účinný ještě z další příčiny: mnozí největší akcionáři jsou instituce, které daně stejně neplatí, jako například penzijní fondy či nadace. Řada jiných akcionářů zase nakupuje a prodává během roku, třebaže to znamená úplnou sazbu daně. Pomalé nabíhání výhodnější daňové sazby časový horizont jejich rozhodování neovlivní.

Skutečnost, že Clintonové plán nedosáhne svého cíle, není ovšem konec světa. Oproti všeobecnému názoru platí, že akciovým trhem zapříčiněný krátkodobismus pravděpodobně není žádný velký ekonomický hendikep. Existují pádné (byť ne nezvratné) důkazy, že není vůbec tak široce rozšířený ani problematický, jak se mnozí domnívají.

Vezměme si, že čtyři z deseti největších společností ve Spojených státech, měřeno podle kapitalizace na akciovém trhu, jsou dnes Amazon, Apple, Alphabet (Google) a Microsoft. Žádnou z nich nelze vinit z pomíjení investic do výzkumu a vývoje či jiných dlouhodobých projektů, někdy až vizionářských. Akciový trh je přitom všechny slušně podporuje. Jestliže to dokážou tyto společnosti, uspět mohou i další – a jistě se jim to daří.

Fake news or real views Learn More

Jednoduše řečeno, krátkodobismus se stal větším politickým tématem, než si zasluhuje. Jde o záležitost, která se zeširoka neřeší proto, že soustředěnost na krátkodobé výsledky brzdí ekonomiku, nýbrž proto, tvrzení, že se tak děje, ospravedlňuje ochranu těch, kdo mají zájem na zachování statu quo (dobře placených zaměstnanců, výkonných ředitelů a vysokých manažerů a členů představenstev), před rychlými změnami.

Nejpodstatnější je, že existují větší, naléhavější problémy, jimž je třeba se věnovat. A i kdyby krátkodobismus představoval zásadní problém, Clintonové daňový návrh by jej nevyřešil. Dobrou zprávou je, že tento plán není zvlášť vysoko v jejím programu, takže je naděje, že by se Clintonová po zvolení nemusela cítit nucena jej uskutečnit.