bocaletti7_Patrick Pleulpicture alliance via Getty Images_emissions nature Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images

Klimatyczny Konstytucjonalizm

LONDYN - W styczniu Holandia była gospodarzem cyfrowego SzczytuwSprawieAdaptacjidoZmianKlimatu, na którym przedstawiciele rządów z całego świata omawiali plany odbudowy po pandemii. Aby wykorzystać niezwykle tanie finanse publiczne, wielu podkreślało inwestycje państwowe w zieloną infrastrukturę w celu promowania adaptacji do zmian klimatycznych i stymulowania gospodarki.

Biorąc pod uwagę coraz większą ilość dowodów na to, że nieuniknione zmiany w systemie klimatycznym już mają miejsce, należy pochwalić skupienie się na adaptacji. Nie należy jednak lekceważyć konstytucyjnych implikacji zwiększonego interwencjonizmu państwowego. Za każdym razem, gdy państwo obiecuje sprawować władzę w skali całego społeczeństwa - w tym przypadku, aby uodpornić całą gospodarkę na klimat - źródła i zakres jego legitymizacji będą przedmiotem gorącej debaty.

W sądach wielu krajów jużtakjest. W 2015 roku organizacja pozarządowa Urgenda pozwała holenderski rząd, twierdząc, że nie udało mu się ochronić Holendrów przed podwyższonym ryzykiem, jakie zmiany klimatyczne stanowią dla krajów nisko położonych. Wynik był taki, że niespełnienie krajowych celów w zakresie redukcji emisji stanowi dowód zaniedbania ze strony państwa. W 2019 roku Sąd Najwyższy w Hadze zgodził się z tym, orzekając na korzyść Urgendy i zmusił Holandię do dalszych cięć w emisjach.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/xx4BHOZpl