wind farm coal powered plant plus49/Construction Photography/Avalon/Getty Image

Falšování klimatických úspěchů

STANFORD – Čím dál víc zemí a regionů po celém světě slibuje, že někdy v budoucnu přestanou vypouštět oxid uhličitý. Zelení aktivisté tleskají Evropské unii za to, že si předsevzala stát se do roku 2050 „uhlíkově neutrální“. Podobné mety ohlašují města od Adelaide přes Boston po Rio de Janeiro a Kodaň říká, že do cíle doběhne už v roce 2025.

Na takové sliby by se mělo hledět se zdravou dávkou skepse. Například Kodaň nejspíš cíl mine, i když utratí dvojnásobek plánovaných výdajů za proměnu v uhlíkově neutrální město. Ostatně o planosti těchto slibů – a o tom, jak vlády čachrují s údaji o svých emisích – lze hodně zjistit při bližším pohledu na málo známý příběh o jedné z prvních zemí, které se k dosažení nulových emisí zavázaly.

Jednalo se o Nový Zéland. V roce 2007, rok před odchodem z úřadu, tehdejší premiérka Helen Clarková předestřela svou vizi země, která bude do roku 2020 uhlíkově neutrální. Organizace spojených národů ji náležitě vychválila jako „zastánkyni Země“. Jenže zbavovat se uhlíku není tak snadné jako získat pozornost.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/B39ihGKcs