doerries1_ Stephanie KeithGetty Images_gretathunberg Stephanie Keith/Getty Images

Tragédie klimatických změn

NEW YORK – „Jak strašné je vědět, že vědění ti nakonec nic nepřinese,“ hořekuje slepý prorok Teiresiás v Sofoklově tragédii Král Oidipus. Oidipus si ho předvolal, aby si od něj nechal prozradit zdroj moru a ekologické katastrofy, která pustoší Théby. Teiresiás však věděl, že král pravdu nepřijme. Dnešní klimatologové a epidemiologové by mohli vyprávět.

Novodobí vědci stejně jako Teiresiás vědí, kam planeta směřuje a proč. Zjistili to nikoliv prostřednictvím proroctví, ale díky bezpočetu dvojitě slepých experimentů, randomizovaných zkoušek a rigorózních peer review. Jejich důkazy jsou nezpochybnitelné a shoda na nich drtivá. Jejich sekulární předtuchy však nedokážou překonat svéhlavou lhostejnost politiků či veřejnosti. Vědění jim nic nepřinese, protože jim naslouchá tak málo lidí.

Existuje-li cesta, jak mohou vědci proniknout k lidem a jejich představitelům, bude nesmírně důležité, aby změnili nikoliv obsah svých slov, ale způsob, jímž je sdělují. Jazyk vědy je z podstaty věci zbavený vášně. Naopak četné krize, jimž naše planeta čelí, jsou naléhavé i palčivé a individuální i kolektivní rozhodnutí, která tyto krize přiživují, mají vysoký emoční a etický náboj. Neblahá pandemie si vyžádala životy tří milionů lidí. Země se zmítá v agonii šestého masového vymírání. A problémy se budou vyhrocovat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/2b3gz2lcs