mateosylago1_DanKitwoodGettyImages_bankofenglandsustianability Dan Kitwood/Getty Images

Měnící se klima v centrálním bankovnictví

LONDÝN – Téměř všude, kam se dnes člověk podívá, – v redakcích, korporátních prohlášeních, vládních programech – se změna klimatu přesunula z okraje do středu pozornosti. A po dlouhém postávání za postranní čárou nedávno začaly hrát hvězdou úlohu centrální banky.

Bank of England (BOE) se kupříkladu právě stala první centrální bankou, která do náplně svých politik začlenila odkaz na podporu přechodu k ekonomice s čistými nulovými emisemi. Evropská centrální banka diskutuje o tom, jak – nikoli pouze zda – do své vlastní měnové politiky zahrnout klimatické ohledy. A počet členů Sítě pro ozelenění finanční soustavy (NGFS), globálního uskupení centrálních bank a orgánů finančního dohledu, se během posledních dvou let zdvojnásobil. Mezi zúčastněnými 62 centrálními bankami schází zástupci jen čtyř členských států G20.

Takto svižný posun jistě vyvolá čilou debatu – a také by měl. Celkové východisko změny je ovšem solidní. Převažujícím rizikem naopak je, že centrální banky stále budou dělat ohledně změny klimatu příliš málo, nikoli přespříliš.

https://prosyn.org/lh0YEeNcs