lomborg167_TOLGA AKMENAFPGetty Images_climate protest Tolga Akmen/AFP/Getty Images

Přehřívání globálního oteplování

PRAHA – Studenti škol napříč bohatým světem vyšli z učeben a vydali se do ulic, aby vyzvali k aktivitě proti změně klimatu. Inspirací je jim 16letá švédská aktivistka Greta Thunberg, která plísní média a politické lídry za to, že ignorují globální oteplování, a chce, abychom „zpanikařili“. Na 15. března je plánován celosvětový den akcí.

Zápal studentů je sice obdivuhodný, ale jeho zaměření je pomýlené. Je to z velké části vinou dospělých, kteří musí převzít zodpovědnost za zbytečné strašení dětí změnou klimatu. Není divu, že se děcka bojí, když dospělí vykreslují tak hrůzný obraz globálního oteplování.

V prvé řadě přední politici a značná část médií upřednostňují změnu klimatu oproti jiným problémům, jimž planeta čelí. Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres loni v září popsal změnu klimatu jako „přímou existenční hrozbu“, která se může stát „nezvladatelným“ problémem. List New York Times minulý měsíc k tématu na titulní stránce otiskl komentář s titulkem „Nadešel čas panikařit“. Někteří význační politici, jakož i mnozí aktivisté, si nejnovější zprávu Mezivládního panelu OSN ke změně klimatu (IPCC) vykládají tak, že naznačuje, že za pouhých 12 let bude se světem veta.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/EhjXqj1cs