gwagner7_GERARD JULIENAFP via Getty Images_solarpanels Gerard Julien/AFP via Getty Images

Punkt Krytyczny Klimatu

NOWY JORK – Podobnie jak w przypadku większości wartościowych działań zmniejszenie zanieczyszczenia węglem wiąże się z kosztami. Gdyby tak się nie było, zmiana klimatu nie byłaby problemem - przynajmniej nie z wąskiej perspektywy ekonomicznej. Ale zmiana klimatu i to, czego to od nas wymaga, jest również głęboko polityczną kwestią. Teraz, gdy bezpośrednie koszty gospodarcze działań na rzecz klimatu spadły, debata przenosi się na polityczne i społeczne trudności związane z odejściem od paliw kopalnych w kierunku niskoemisyjnego, wysokowydajnego świata.

Jeśli chodzi o koszty ekonomiczne to działania w dziedzinie klimatu stają się coraz bardziej przystępne. Koszty paneli fotowoltaicznych (PV) spadły o ponad 85% w ciągu niecałej dekady i znacznie ponad 99% od czasu, gdy pierwsze panele znalazły się na dachach na początku lat 80-tych. W rezultacie globalna produkcja paneli fotowoltaicznych gwałtownie wzrosła, a prognozy wskazują na czterokrotne zwiększenie do końca bieżącej dekady. Energia słoneczna to najszybciejrozwijającesię źródło wytwarzania energii elektrycznej; a generacja wiatru nie jest daleko w tyle.

Ale przed nami jeszcze długa droga. Na całym świecie węgiel króluje pod względem całkowitejprodukcji energii elektrycznej, podobnie jak ropa naftowa pod względem całkowitegozużycia energii (w tym jazdy, latania i transportu). Oto nasze wyzwanie klimatyczne: koszty odnawialnych źródeł energii osiągają nowy poziom, ale starsze, bardziej brudne formy energii są nadal używane i wszędzie jest na nie popyt. Ostateczny rezultat jest znany: dojdzie do zielonej transformacji. Jedyne pytanie dotyczy tego, czy przebiegnie to wystarczająco szybko, aby ograniczyć ryzyko bierności klimatycznej.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/1sXcRQfpl