Zářná budoucnost pro čisté technologie

MNICHOV – Pozorovatelům by se snad dal odpustit názor, že šťastná hvězda takzvaných čistých technologií pohasla. V posledních dvou letech si totiž indexy mnoha čistých technologií vedly bídně. V Evropě dostala solární energie úder na solar poté, co Evropská komise rozhodla o utlumení dotací obnovitelné energie do roku 2017. V Německu kleslo množství instalovaných solárních panelů v roce 2013 téměř o 60% a v Itálii o 70%. Ve Velké Británii bylo zase profinancováno méně než 30% smluv o čistých technologiích z prostředků rizikového kapitálu, nacházejících se v rané fázi.

Pravda je taková, že tohle už jsme zažili. Křeče sektoru čistých technologií představují příznaky cyklu, jenž charakterizuje všechny nově se rýsující technologie: vzrušení, přehnaná očekávání a konsolidaci, po nichž nakonec následuje stabilita a obnovení růstu. Nedávné události jsou spíše předzvěstí mnohem významnější transformace: čisté technologie začínají být komerčně životaschopné.

Důvěra v budoucnost sektoru čistých technologií má kořeny v potřebě trvale udržitelných řešení pro planetu obývanou stále bohatší populací. Očekává se, že v příštích 20 letech se počet spotřebitelů ze středních vrstev zvýší z dnešních 1,8 na přibližně 3 miliardy. A jejich nový životní styl bude vyžadovat zdroje, energii nevyjímaje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bZpl8jk/cs;