0

Jak vybrat příštího šéfa MMF

NEW YORK – Mezinárodní měnový fond bude mít nového výkonného ředitele dříve, než se čekalo. Více než deset let kritizuji řízení fondu, které symbolizuje mimo jiné způsob, jímž je volen jeho šéf. Podle gentlemanské dohody většinových podílníků – tedy států skupiny G-8 – má být výkonným ředitelem Evropan, zatímco Američané obsadí druhou nejvyšší funkci ve fondu a také post šéfa Světové banky.

Evropané i Američané obvykle vybírali svého kandidáta v zákulisí, pouze po zběžné konzultaci s rozvojovými zeměmi. Výsledek však často nebyl dobrý pro MMF, pro Světovou banku ani pro svět.

Nejnechvalněji proslulým bylo jmenování Paula Wolfowitze, jednoho z hlavních architektů války v Iráku, do čela Světové banky. Jeho úsudek v této funkci nebyl o nic lepší než jeho názory, které zatáhly Spojené státy do katastrofálního válečného dobrodružství. Nejprve stanovil jako hlavní prioritu banky boj proti korupci a pak uprostřed funkčního období odešel kvůli obviněním z protekcionářství.

A když se po Američany vyvolané velké recesi konečně začalo rýsovat nové uspořádání, dohodla se skupina G-20 (nebo si to ostatní alespoň mysleli), že příští šéf MMF se bude vybírat otevřeným a průhledným způsobem. Přitom se předpokládalo, že výsledkem takového procesu bude téměř jistě výkonný ředitel z některé země s rozvíjejícím se trhem. Hlavní zodpovědností MMF je koneckonců boj proti krizím, z nichž většina proběhla v rozvojových zemích – za přibližně 30 let od nástupu katastrofální politiky finanční deregulace a liberalizace jich vypuklo více než sto. A v zemích s rozvíjejícími se trhy zůstalo po těchto bitvách mnoho hrdinů.