zaidi3_HaniAl-AnsipictureallianceviaGettyImages_yemenmancholeramedicine Hani Al-Ansi/picture alliance via Getty Images

Udržme si dynamiku v boji proti choleře

SEATTLE – Když se Mosambikem, Malawi a Zimbabwe prohnal v noci ze 14. března cyklon Idai, napáchal nepředstavitelnou spoušť a vyžádal si více než 1000 lidských životů. Záplavy a poškození infrastruktury, k nimž jeho následkem i následkem řádění cyklonu Kenneth následující měsíc došlo, pak vytvořily podmínky pro explozivní propuknutí cholery, smrtelného průjmového onemocnění, které dokáže neléčeného člověka zabít během několika hodin.

Klíčové je, co se stalo pak: jakmile udeřil cyklon Idai, úřady zahájily iniciativu rychlé reakce a během 24 hodin zajistily zásilku orálních vakcín proti choleře do Mosambiku. V současnosti probíhá rozsáhlé vakcinační úsilí, cholera je pod kontrolou a byly zachráněny tisíce lidských životů.

V minulosti neměly rozvojové země zasažené přírodními pohromami nebo sužované válkou takové štěstí. Po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 zažil tento stát vleklou epidemii cholery, která si vyžádala tisíce životů a ohrozila obnovu země. A ve válkou zmítaném Jemenu se dodnes nepodařilo dostat pod kontrolu neméně rozsáhlou epidemii.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/iSUsDkxcs