Neexistující problém čínské měnové manipulace

CAMBRIDGE – Dvě americké politické strany se mezi sebou zřídka kdy shodnou, co je ale spojuje je vztek na „manipulaci s měnou“ a to zejména ta čínská. Demokraté a Republikáni v Kongresu, možná díky nedávnému zhodnocení dolaru a prvním signálům, že je tak narušován čistý export, znovu zvažují legislativní opatření proti tomu, co sami vidí jako neférové podhodnocení měny. Navrhovaná opatření zahrnují vyrovnávací povinnost proti dovozu z problematických zemí, i když by se jednalo o rozpor s mezinárodními obchodními pravidly.

Je to špatný přístup. I když akceptujeme, že je možné identifikovat manipulaci s měnou, tak Čína už pro tuto identifikaci podmínky nesplňuje. Pokud by Čína dovolila renminbi (juanu) volně plout a to bez intervence, tak by bylo, s ohledem na poslední podmínky, pravděpodobnější znehodnocení vzhledem k dolaru, spíše než posílení a pro americké producenty by bylo těžší konkurovat na mezinárodních trzích.

Je zde ale mnohem zásadnější problém: z ekonomického úhlu pohledu jsou manipulace či neférové podhodnocování měny koncepčně mimořádně těžko postřehnutelné. Nepatrné zhodnocení renminbi vzhledem k dolaru v roce 2014 toho není důkazem; mnoho dalších měn, jako například yen a euro, oslabily minulý rok mnohem více. Výsledkem je, že celková hodnota renminbi byla ve skutečnosti v průměru nepatrně vyšší.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PCf7HpR/cs;