moyo24_Sheldon CooperSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_chinastockmarket Sheldon Cooper/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Co v nervózní atmosféře s investicemi do Číny?

LONDÝN – Vyostřující se čínsko-americká rivalita a obecnější neklid nad čínskou ekonomikou zapříčinily, že západní firmy přehodnocují své tamní provozy – a plným právem. Vzhledem k nejistotě obestírající hospodářské politiky a geopolitické úmysly prezidenta Si Ťin-pchinga je možná načase, aby investoři a přední představitelé korporací uvažovali o snižování své expozice vůči čínským aktivům a trhům.

Události uplynulého roku globální investory poděsily, především Siho zarputilé odmítání uvolnit striktní politiku nulového covidu a jeho potvrzení coby prvního čínského prezidenta do třetího funkčního období. Rovněž Siho program „společné prosperity“, jehož cílem je přerozdělit bohatství od movitých k chudým a zkrotit novou podnikatelskou elitu v zemi, je vnímán jako nepříznivý pro byznys a škodlivý pro ekonomickou aktivitu.

V rámci své kampaně zaměřené na společnou prosperitu se Si zavázal, že orgány státu budou „rozumně regulovat přehnaně vysoké příjmy a pobízet osoby a podniky s vysokými příjmy, aby společnosti víc vracely“. Při takových výrocích není divu, že se čínský akciový trh loni propadl o zhruba 20 %. Čínské politiky také způsobují rozsáhlé odlivy kapitálu a urychlený výprodej čínských akcií. Podle Institutu mezinárodních financí investoři minulý měsíc stáhli 7,6 miliardy dolarů z čínských akcií a k tomu 1,2 miliardy dolarů z trhu s dluhopisy.

https://prosyn.org/LpiyP72cs