xi jinping taiwan speech SAM YEH/AFP/Getty Images

Nebezpečná tchajwanská politika Číny

WASHINGTON – Mnozí lidé označují sílící geopolitické soupeření Číny a Spojených států za novou studenou válku. Pokud přeroste ve válku horkou, mohl by být jejím ohniskem Tchaj-wan, a to z velké části kvůli čínské politice vůči tomuto ostrovu.

Čínská vláda přerušila v červnu 2016 s Tchaj-wanem diplomatické styky, protože se krátce předtím vrátila k moci tamní Demokratická pokroková strana (DPP), která podporuje vyhlášení nezávislosti a odmítla uznat takzvaný „Konsensus 1992“ coby politický základ pro uplatňování principu jediné Číny. Od té doby však tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen uskutečňuje umírněnou politiku, čímž zklamala zastánce tvrdé linie z řad podporovatelů DPP.

Číně to však nestačí a dál utahuje Tchaj-wanu šrouby. Například přesvědčila pět dalších zemí, aby ji následovaly a přerušily s Tchaj-wanem diplomatické styky, čímž se počet států udržujících s ostrovní republikou oficiální vztahy snížil na pouhých 17. Zároveň Čína podnikla některé kroky, aby udusila cestovní ruch z pevniny: zatímco v roce 2015, kdy byla u moci propekingská vláda Kuomintangu, navštívily Tchaj-wan téměř 4,2 miliony turistů z pevninské Číny, v roce 2017 klesl jejich celkový počet na pouhé 2,73 miliony.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/zLh5CQWcs