Shanghai Stock Exchange Featurechina/Ropi/ZumaPress

Rozpory čínského komunistického kapitalismu

BERKELEY – Nedávný závratný propad na burzách v Šanghaji a Šen-čenu představuje unikátní test čínských komunistických vládců. Dokud trhy rostly, paradox živého kapitalistického rozvoje, nad nímž bděla celosvětově největší a nejmocnější komunistická strana, uváděl do rozpaků jen akademiky a starosvětské marxisty. Na akciích vydělávali elity Komunistické strany Číny a jejich příbuzní, zahraniční finanční ústavy i někteří drobní čínští investoři (prostřednictvím maržových půjček), a tak se nikdo nenamáhal porozumět tomu, jakým mutantním oslíkem to vlastně třesou.

Do vědomí teď ale sedá skutečnost, že ceny čínských akcií neporostou donekonečna, a Komunistická strana Číny podniká zoufalá, byť toporná opatření, aby korekci dostala pod kontrolu. Byly zastaveny všechny nové počáteční veřejné nabídky a zkrácena velká část obchodů a byla vyzvána centrální banka, aby pomohla Čínské korporaci pro financování obchodu s cennými papíry přimět investory k nákupu akcií, a tedy ke stabilizaci trhu. Ostatně do pohybu se dal i čínský fond suverénního majetku.

Na rozdíl od jiných kapitalistických ekonomik ale peníze nejsou jediným nástrojem, jejž mají úřady k dispozici. Pokud vám makléř v Číně poradí prodat akcie, musí si dávat pozor, aby nevzbudil dojem, že šíří fámy, neboť to je trestné. Objevují se přitom zprávy, že prodej větších balíků může státní orgány přimět k vyšetřování. V Číně, která oplývá konspiračními teoriemi o snahách cizinců podkopat tamní ekonomiku, může být vyvolání veřejného nepořádku či finanční nestability závažný delikt.

https://prosyn.org/rT1TQs3cs