Brahma Chellaney, Professor of Strategic Studies at the New Delhi-based Center for Policy Research and Fellow at the Robert Bosch Academy in Berlin, is the author of nine books, including Water: Asia’s New Battleground
(Georgetown University Press, 2011), for which he won the 2012 Asia Society Bernard Schwartz Book Award.
NOVÉ DILLÍ – Po léta se Čína snažila obkroužit Asii “šňůrou perel“: sítí přístavů spojujících její východní pobřeží s Blízkým východem, které by posílily její strategický vliv a námořní přístup. Není překvapením, že Indie a další země hleděly na tyto aktivity s obavami.
Nyní se však Čína snaží zamaskovat tuto strategii tvrzením, že chce vytvořit námořní Hedvábnou stezku 21. století s cílem zlepšit obchod a kulturní výměnu. Přátelská rétorika ale v Asii zřídkakdy rozptýlí obavy a mimo to, strategickým zájmem Číny je dominance v regionu.
Tyto obavy mají reálný základ. Jednoduše řečeno, iniciativa Hedvábné stezky je koncipována tak, aby z Číny vytvořila centrum nového uspořádání v Asii a v oblasti Indického oceánu. A skutečně, prací na vytvoření dominance podél hlavních obchodních tepen současně s podněcováním teritoriálních a námořních sporů s několika sousedními zeměmi se Čína pokouší překreslit geopolitickou mapu Asie.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in