Čínská virtuální revoluce

Po osmi letech raketového růstu má nyní v Číně přístup k internetu téměř stejný počet lidí, jako je počet členů Komunistické strany Číny, tedy 70 milionů. Čínská ,,informační elita", kterou tvoří zejména vzdělaní, na kariéru orientovaní obyvatelé měst brouzdající po internetu, se tak stává stejně velkou silou jako mocenská základna vládnoucí politické garnitury. Co toto nové mocenské centrum znamená pro transformaci čínské společnosti?

Od poloviny devadesátých let podporuje čínská vláda rychlý růst internetu pro jeho ekonomické výhody. Současně ovšem vyvíjí důmyslný politicko-technologický systém, který by informace šířené po síti kontroloval. Uplatňuje řadu nových právních norem, provozuje stínovou internetovou policii a používá výkonný národní systém hardwarového filtrování informací.

Kontrola nad internetem se rovněž opírá o demografické složení jeho uživatelů, z nichž většina se řadí mezi čínskou ekonomickou elitu, takže u nich existuje vyšší pravděpodobnost, že internet přijmou spíše jako součást nově objevovaného konzumního způsobu života než jako nástroj politické či sociální revoluce.

https://prosyn.org/VOpH9zGcs