0

Čínské zotavení a globální růst

CAMBRIDGE – Čína se pravděpodobně stane první velkou ekonomikou, která se zotaví ze současného globálního poklesu. Její tempo růstu možná nedosáhne dvouciferných hodnot jako v posledních letech, ale v roce 2010 zřejmě Čína poroste rychleji než kterákoliv země v Evropě nebo na západní polokouli.

I když se však Čína ze současného zpomalení zotaví, pravděpodobně neposkytne podobný impulz také všem svým obchodním partnerům. Tato izolovanost bude odrážet fakt, že se země ve snaze o zotavení zaměřila na posílení domácí poptávky.

Není pochyb o tom, že Čína momentálně trpí globálním kolapsem poptávky po celé řadě spotřebitelských výrobků. Prudký pokles maloobchodního prodeje ve Spojených státech a v Evropě znamená méně zakázek na zboží vyráběné v čínských továrnách.

A zatímco kurz čínského jüanu k americkému dolaru zůstal v uplynulém roce víceméně beze změny, prudké zhodnocení dolaru vůči euru a dalším měnám způsobilo celkové zvýšení hodnoty jüanu vážené zahraničním obchodem. To čínský export stlačilo ještě více.