Čínský politický blázinec

Když se posledně čínský prezident Ťiang Ce-min zúčastnil globálního fóra časopisu Fortune v Hongkongu, dostal od výkonného ředitele vydavatelské společnosti Time-Warner Geralda Levina cenu pojmenovanou podle Abrahama Lincolna. Nedávno, prezident Ťiang na toto globální shromáždění předních obchodníků zavítal opět, ale k zopakování tohoto politováníhodného ústupku naštěstí nedošlo. Zdá se, že i ti západní bossové, kteří mívali Čínu v oblibě, už dnes nedokáží Ťianga chválit za to, že potlačuje duchovní hnutí Fa-lun Kung a že jeho členy posílá do vězení a blázinců.

Násilné „uklízení“ mnoha členů hnutí Fa-lun Kung do psychiatrických léčeben se nese jako přízrak celou touto vládní kampaní. Zahraniční skupiny podporující hnutí Fa-lun Kung zdokumentovaly takových případů nejméně sto. Podle odhadů se ale počet takto „léčených“ blíží šesti stům. Tři z těch, kteří touto cestou skončili v psychiatrickém ústavu, prý dokonce na následky špatného zacházení zemřeli.

Okolní svět o gulagském souostroví ústavů An-kchang („Pokoj a zdraví“) neví téměř nic. Tyto instituce, kterých je celkem asi dvacet, provozuje čínské ministerstvo veřejného pořádku, přičemž přímý dohled nad nimi mají správní orgány v jednotlivých provinciích. Političtí disidenti a osoby s podobnou „diagnózou“ bývají často státními soudními psychiatry označeni za „nejvážnější a nejnebezpečnější“ případy ze všech údajně choromyslných delikventů a musí se následně podrobit povinné hospitalizaci v těchto hermeticky uzavřených zařízeních.

https://prosyn.org/kgO8AiDcs