Příští transformace Číny

HONGKONG – Během tří desetiletí příznivých globálních ekonomických podmínek vytvořila Čína integrovaný systém globální produkce, jehož rozsah a složitost neměly na světě obdoby. Dnes se však musí čínští politici potýkat s trojí výzvou v podobě rozvíjející se dluhové krize v Evropě, pomalého zotavení ve Spojených státech a dlouhodobého zpomalování růstu čínské ekonomiky. Všechny tři problémy jsou vzájemně propojené a chyby kterékoliv z dotčených stran by mohly uvrhnout globální ekonomiku do další recese.

Abychom mohli hodnotit rizika a možnosti pro Čínu a svět, musíme pochopit čínský výrobní systém „Made in the World“, který stojí na čtyřech výrazných, ale vzájemně na sobě závislých pilířích.

První z těchto pilířů, totiž čínskou „světovou továrnu“, vytvořily převážně zahraniční nadnárodní korporace a na ně napojení dodavatelé a subdodavatelé, kdy zpracovatelské a montážní procesy provádějí malé a střední firmy, které mají prostřednictvím složité sítě kontraktů přímý přístup na globální trhy. Tato „světová továrna“ začínala skromně v pobřežních oblastech a zvláštních ekonomických zónách, ale postupně se její nabídkový řetězec rozšířil do celé Číny a začal vyrábět všechno možné, od plyšových zvířátek až po iPady.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/35xAPQc/cs;